*Epileptički napadaj, tumor i operacija mozga u budnom stanju





Autor/Izvor: SUPRA
Objavljeno: 13.02.2014.
Ključne riječi:
*Epileptički napadaj, tumor i operacija mozga u budnom stanju
Prva awake craniotomija u Hrvatskoj pod vodstvom neurokirurga prof. Krešimira Rotima i uz učešće psihoonkologinje Marte Benko
Željko Garaj je krajem 2012. imao epileptički napadaj, a onda su mu pri pregledu magnetskom rezonancijom otkrili tumor na mozgu. Liječnici u KBC „Sestre milosrdnice“ u Vinogradskoj, predložili su mu operaciju na mozgu u budnom stanju!
Tumor je u mozgu bio nezgodno smješten tako da je postojala opasnost da tijekom operacije stvari krenu neželjenim tokom i da Željko ostane paraliziran. U želji da taj rizik svede na minimum, neurokirurg prof. Rotim je predložio da se operacija obavi s pacijentom u budnom stanju kako bi kirurški tim tijekom zahvata mogao paziti da se ne oštete dijelovi mozga odgovorni za motoriku.
Željko se prvo užasnuo na pomisao da mu liječnici "režu" glavu dok je budan. No, strah od paralize ruke ili noge bio je jači.
Ali operaciju u budnom stanju ne može podnijeti svaki pacijent. Procjenu je li Željko sposoban podnijeti takav zahvat trebala je donijeti psihoonkologinja Marta Benko. Prije operacije Željko je s njom razgovarao i po nekoliko sati, tijekom 10-dnevnih psiholoških pripreme. Prošao je niz testiranja tijekom kojih je crtao, prepoznavao oblike i slično…
Operacija uklonjanja tumora iz lijeve regije mozga uz pacijenta u svijesnom stanju, obavljena je 10. lipnja 2013. pod vodstvom prof.dr.sc. Krešimira Rotima. Trajala je 1 sat i 20 minuta. To je bila prva „awake craniotomija“ u RH za koju je osnovan multidisciplinarni tim u sastavu neurokirurzi, neurolog, anesteziolog, klinički psiholog te medicinske sestre/tehničari.
Pacijent Željko je unatoč pripremi, na dan operacije bio jako prestrašen. No, strah je nestao nakon što je prije odlaska u salu dobio injekciju za umirenje. Željko se ne sjeća onoga što se događalo u operacijskoj dvorani i to mu je drago. K sebi je došao tek u bolesničkoj sobi.
„Riječ je o anesteziji koja izaziva neku vrstu >zanesene svijesti< tako da pacijent može svjesno odgovarati na pitanja psihologa i surađivati s neurologom koji kontrolira pokrete tijela. Zbog toga se pacijenti uglavnom ne sjećaju ili se događaja iz operacijske dvorane prisjećaju samo parcijalno…Uvijek postoji rizik da pacijenta tijekom zahvata uhvati panika, što bi mu moglo ugroziti život ako bi se pokušao dići sa stola“- izjavio je neurokirurg Krešimir Rotim u intervjuu za Večernji list 160313.
Pacijent Željko Garaj, u vrijeme operacije 47-godišnjak, cijeli se život rekreativno bavio karateom te je sportska disciplina i izdržljivost vjerojatno pridonijela stabilnost potrebnoj da dobro podnese operaciju mozga u budnom stanju. Željko radi kao kuhar u Studentskom centru i otac je dvoje djece: Lea (11) i Ivan (6).
*) Nacionalni dan oboljelih od epilepsije
obilježava se u Hrvatskoj 14. veljače na Dan svetog Valentina koji je prema predaji, izliječio od epilepsije sina jednog uglednog rimskog građanina, te se stoga štuje kao zaštitnik osoba oboljelih od ove bolesti. (Izvor: www.hzzo.hr)