Prepreke: kanabis u skladištu IZ-a ali još ne može do bolesnika





Autor/Izvor: SUPRA
Objavljeno: 14.06.2016.
Ključne riječi:
Prepreke: kanabis u skladištu IZ-a ali još ne može do bolesnika
Imunološki zavod importirao prvi kontigent kapsula kanabisa iz Kanade. Novosti u liječničkoj i ljekarničkoj praksi.
Tek je ovih dana uvezen prvi kontigent kapsula kanabisa - iako je još u listopadu 2015. usvojen *Pravilnik o mjerilima za razvrstavanje lijekova - kojim se u hrvatskim ljekarnama uz recept dozvoljava kupnja lijeka na bazi indijske konoplje za oboljele od multiple skleroze, karcinoma, AIDS-a i dječje epilepsije
Kapsule kanabisa je iz Kanade (dobavljač Tilray) naručio Imunološki zavod (IZ) koji je jedina hrvatska tvrtka s dozvolom za promet na veliko lijekovima na bazi kanabisa. Dozvolu su dobili prije 2 tjedna pa je tom prigodom v. d. ravnateljica IZ-a Lea Lupret Prugovečki izjavila: „Iako IZ ne određuje cijenu, procjenjujemo da će mjesečna doza u hrvatskim ljekarnama koštati između 1200 i 2000 kuna“. Taj će iznos bolesnici plaćati iz vlastitog džepa jer HZZO liječenje medicinskim kanabisom nije uvrstio na svoju listu.
Ovo je prvi put da su proizvodi medicinskog kanabisa koji sadrže THC (glavni psihoaktivni sastojak kanabisa) legalno uvezeni u jednu državu EU iz Sjeverne Amerike za komercijalnu medicinsku upotrebu te će putem ljekarni i uz recept biti distribuirani bolesnicima - izjavili su predstavnici kanadske tvrtke Tilray- od koje je Imunološki zavod kupio lijek.
Riječ je o pakiranjima od po 200 kapsula s različitim udjelima ekstrakta/djelatnih tvari. Želatinozne kapsule ulja kanabisa izdavat će se isključivo na liječnički recept, a dostupne su u dvije doze. Jača doza sadrži 5 mg THC-a i 5 mg CBD-a po kapsuli. Slabija doza sadrži 2,5 mg THC-a i 2 mg CBD-a po kapsuli.
No, iako je prvi kontigent kapsula kanabisa već uskladišten u IZ-u - još nisu uklonjene sve barijere koje priječe da se taj lijek nađe na policama apoteka. IZ tek treba potpisati ugovore s veledrogerijama a ljekarnici i liječnici očekuju dodatne upute.
- Liječnici očekuju kliničke smjernice za doziranje i primjenu kapsuliranog ekstrakta kanabisa. Prema izjavi Ognjena Brborovića - predsjednika Povjerenstva za analizu i preporuke primjene indijske konoplje i kanabinoida – kliničke su smjernice izrađene i bit će ovih dana objavljene i dostupne liječnicima.
- Ljekarnici očekuju dodatna tumačenja Ministarstva zdravlja oko analize gotovih pripravka kanabis te smjernice o propisivanju. Predsjednik Hrvatske liječničke komore Mate Portolan je u jučerašnjoj izjavi za Hinu rekao da će tek nakon toga ljekarne moći na temelju recepata povlačiti kapsule od Imunološkog zavoda te ih izdavati pacijentima za određene dijagnoze
Podsjetimo, prema *Pravilniku o mjerilima za razvrstavanje lijekova iz listopada 2015., medicinski kanabis će se u hrvatskim apotekama moći kupiti:
- samo na recept,
- recept treba biti jednokratan, ne može biti ponavljajući,
- propisana količina kanabinoidnog lijeka na 1 receptu može biti za maksimalno 30 dana liječenja,
- samo za oboljele od multiple skleroze, karcinoma, AIDS-a i rijetkog dječjeg epileptičkog sindroma.
- recept može propisati samo izabrani liječnik PZZ (liječnik obiteljske medicine, zdravstvene zaštite predškolske djece, zdravstvene zaštite žena) i to na na preporuku liječnika specijalista. Specijalisti koji smiju dati preporuku liječnicima PZZ za propisivanje recepta za pripravake i gotove lijekove bazirane na indijskoj konoplji su:
- specijalist neurologije,
- specijalist internističke onkologije, onkologije i radioterapije,
- specijalist infektologije,
- specijalist pedijatar sa subspecijalizacijom iz neuropedijatrije (na neponovljivi recept).
Gotov lijek na bazi medicinskog kanabisa sada je kupljen u Kanadi i uvezen u Hrvatsku. No, *Pravilnik o mjerilima za razvrstavanje lijekova iz listopada 2015., dozvoljava ne samo uvoz već i proizvodnju gotovih lijekove ali i magistralnih i galenskih pripravaka na bazi medicinskog kanabisa.
Ali kad je riječ o hrvatskoj proizvodnji lijekova i pripravaka na bazi kanabisa, to neće ići brzo. Ovoga trenutka Imunološki zavod nema u kratkoročnim planovima pokretanje vlastite proizvodnje lijekova na bazi medicinskog kanabisa – izjavila je v. d. ravnateljica IZ-a Lea Lupret Prugovečki pa je stoga "domaći kanabis“ samo ideja u dugoročnom planu.
Slično je i s poljoprivrednim uzgojem. Naknadno će biti omogućeno i uzgajanje indijske konoplje na hrvatskom tlu za medicinske svrhe. Uzgoj će biti dozvoljen jedino farmaceutskim kompanijama u iznimno kontroliranim uvjetima, po istom principu kao što se u Hrvatskoj već više od 30 godina uzgaja mak isključivo za proizvodnju morfija.
*Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o mjerilima za razvrstavanje lijekova te o propisivanju i izdavanju lijekova na recept – objavljen je u Narodnim novinama br.107 od 07.10.2015. a stupio je na snagu 8 dana nakon objave. Rezultat je to rada stručnog Povjerenstva za analizu i preporuke primjene indijske konoplje i kanabinoida koje je osnovalo Ministarstvo zdravlja u vrijeme prethodne (SDP-ove) državne administracije ministra zdravlja Varge.
Vezani članci
SAD 1933.: droga u medicinske svrhe i 20.000 uhapšenih liječnika
Slobodan uvoz lijeka od konoplje a uskoro i u našim ljekarnama
Medicinska marihuana: korak bliže definiranju zakonodavnog okvira
Marihuana legalno: u 2014. Colorado, Washington DC, Urugvaj
Washington legalizirao uzgoj marihuane za medicinske potrebe
Sud oslobodio Zadranina. Marihu- ana lijek za multiplu sklerozu?
Dekriminalizacija posjeda droge-pravosuđe&zdravlje&svjetonazor