Tek 12 % hrvatskih liječnika dozvoljava objavu financiranja





Autor/Izvor: SUPRA
Objavljeno: 6.07.2016.
Ključne riječi:
Tek 12 % hrvatskih liječnika dozvoljava objavu financiranja
Liječnici u straha od percepcije javnosti - javna objava prijenosa vrijednosti farmaceutske industrije
„Poštujemo privatnost, nikoga ne možemo siliti ni uvjetovati objavu. Na razini EU u dnu smo po broju privola zbog straha od percepcije javnosti“ - kazao je Sani Pogorilić, izvršni direktor Inovativne farmaceutske inicijative (IF!)* na konferenciji za medije povodom javne objave prijenosa vrijednosti. Riječ je o velikom iskoraku inovativne farmaceutske industrije prema transparentnosti te novoj praksi da se do 30. lipnja objave sva prošlogodišnja ulaganja u edukaciju liječnika (kotizacije, putni troškovi, hotelski smještaj), honorari za predavanja, donacije bolnicama (aparati, lijekovi) te financiranje udruga liječnika i pacijenata.
Objava takvih podataka od ove godine postaje uobičajena praksa kako u Hrvatskoj, tako i u još 32 države.
Međutim, farmaceutske kompanije objavile su na svojim mrežnim stranicama pojedinačne troškove za tek oko 12% liječnika koji su potpisali da pristaju na to da se javno na internetu objave njihova imena i iznosi koje su primili od farmaceutske industrije, uglavnom za edukaciju. Svi ostali prijenosi vrijednosti objavljeni su zbirno.
Primjerice inovativna farmaceutska kompanija Novartis imala je u 2015. godini „prijenosa vrijednosti“ od ukupno: 7,745.615,62 kn
ukupan iznos za pojedinačne primatelje, po 642 stavke (put, smještaj, kotizacija, naknada za usluge)
4,139.6.l2,91 kn
Hrvatska kooperativna grupa za hematološke bolesti – Krohem
166.000 kn
Hrvatska udruga leukemija i limfomi
500.000 kn
Hrvatski liječnički zbor
851.871,25 kn
Hrvatsko kardiološko društvo
224.722,00 kn
KBC Zagreb
414.763,19 kn
KBC Split
136.483,13 kn
Zašto su hrvatski liječnici u straha od objave podataka da im je neka farmaceutska kompanija financirala edukacije – kad se zna da medicina ubrzano napreduje, da je kontinuirana edukacija liječnika obvezna jer bez nje liječnik ne može obnavljati licencu... A baš zahvaljujući financijskoj potpori farmaceutskih kompanija realizira se i najveći dio edukacije liječnika.
Na pitanje o tome zašto dio liječnika zazire od objava svota koje im daju farmaceutske tvrtke - odgovor daje dr. Vikica Krolo, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) a mi prenosimo dio njenog intervjua objavljenog u Večernjem listu*:
„Liječnici načelno podržavaju transparentnost podataka o plaćanjima farmaceutskih kompanija, ali istodobno ih tek mali dio pristaje da se objave podaci o njihovim primicima. Zašto?
Dosta liječnika boji se jer javnost nije dovoljno upoznata o čemu je riječ. I sami donedavno nisu znali što se može primiti od farmaceutske industrije kao dar ili pomoć pri edukaciji, a što ne. Upravo zbog nedorečenih pravila ponašanja između farmaceutske industrije i liječnika proizašla je afera Farmal, a nikako zbog korumpiranosti liječnika obiteljske medicine, koje su pacijenti ocijenili kao najuspješniji i najmanje korumpirani dio zdravstva. Mislim da se dio liječnika dvoumi potpisati ovu privolu o javnom objavljivanju podataka iz straha od krive prosudbe javnosti. Nadam se da će vrijeme pokazati da su bili u krivu, da će javnost pozdraviti transparentno objavljivanje ovih podataka…
Koji su oblici suradnje liječnika s farmaceutskom kompanijom dopušteni?
Ono što svakako nije sporno jest da farmaceutska industrija smije financirati edukaciju liječnika. Također plaća i predavanja. Ne vidimo razloga zbog kojih liječnik ne bi bio za to plaćen ako farma-kompanija smatra da je dovoljno educiran i kompetentan da kolegama prenese relevantne činjenice proizašle iz rezultata istraživanja pojedinog lijeka, što ne znači da preferira isključivo taj lijek. Bilo bi ipak bolje da edukaciju financira Ministarstvo zdravstva ili HZZO, a da bi se ukinula svaka sumnja u moguću korupciju…
Čini se da je više obiteljskih liječnika nego bolničkih pristalo na objavu?
Čini se da je svaki drugi dao privolu jer mi nemamo što skrivati od javnosti. Posjećivala sam, i bili su mi plaćeni kongresi obiteljske medicine u Hrvatskoj. Osobno sam potpisala privolu da se moji podaci o suradnji javno prikažu. Mislim da moji pacijenti imaju pravo znati koja sam nova znanja i vještine stekla...Smatram da su svi liječnici koji su pristaju na objavu svojih podataka (prijenosa vrijednosti) pošteni i hrabri ljudi, koji se nemaju čega sramiti, kao i nitko tko pošteno radi svoj posao.“ ( *Izvor: Večernji list 20160701)