L. Šunjić o održivosti aktualnog modela zdravstvenog osiguranja





Autor/Izvor: SUPRA
Objavljeno: 4.10.2017.
Ključne riječi:
L. Šunjić o održivosti aktualnog modela zdravstvenog osiguranja
Da bi hrvatsko zdravstvo i hrvatski model zdravstvenog osiguranja bili održivi, uz neizbježne javne pružatelje usluga treba uključiti i privatne poduzetnike i osiguravatelje u zdravstvu.
„Osobno na zdravstveni sustav gledam iz perspektive uzaludno bačenog novca za koji se nije dobila odgovarajuća vrijednost, na bespotrebno učinjene medicinske postupke koje je optimiziranjem primarne službe bilo moguće izbjeći. Treba poraditi i na višku novca potrošenom na rehabilitaciju koji se može utrošiti na prevenciju. Medicinska tehnologija i lijekovi sve su skuplji i siromašnim zemljama na žalost sve nedostupniji. To je frustrirajuće za sve.“ - izjavio je Leo Šunjić, pomoćnik ravnatelja HZZO-a za dopunsko zdravstveno osiguranje (HZZO-DZO) u prošlotjednom intervjuu za naš vodeći dnevni list. (Izvor: Večernji list 20170929)
Je li aktualni model zdravstvenog osiguranja održiv, a da se očuva i moment socijalne države?
Šunjić smatra da novca nikad neće biti dovoljno za sve potrebe te stoga ne bi trebalo govoriti isključivo o kunama koje nedostaju već bi na hrvatski zdravstveni sustav trebalo gledati iz perspektive učinkovitosti, kvalitete i ponajprije na principu „vrijednost za novac“. Da bi hrvatsko zdravstvo i hrvatski model zdravstvenog osiguranja bili održivi „uz neizbježne javne pružatelje usluga treba uključiti i privatne poduzetnike i osiguravatelje u zdravstvu“.
Hoće li biti poskupljenja dopunskog zdravstvenog osiguranja?
Pomoćnik ravnatelja HZZO-DZO kaže da je bespredmetno stalno najavljivati povećanje cijena dopunskog zdravstvenog osiguranja jer da je aktualna cijena dopunskog zdravstvenog osiguranja održiva. U prilog tome govore činjenice:
- Dopunsko osiguranje HZZO-a zadnjih je godina poslovalo pozitivno te unatoč nikad jačoj konkurenciji ostvaruje rast osiguranika i premije. Rast HZZO dopunskog u segmentu mladih i manje rizičnih osiguranika iznosi 3-5% godišnje.
- Privatni osiguravatelji – HZZO-ova konkurencija u segmentu dopunskog zdravstvenog - su u 2 velika nedavna natječaja prema relativno rizičnoj skupini osiguranika išli s premijom od oko 30 kuna, a neki navodno i nižom te je to najbolji pokazatelj da nema razloga za povećanje premije dopunskog.
Ne samo da neće biti poskupljenja HZZO-ovog dopunskog zdravstvenog osiguranja već će HZZO najvjerojatnije izaći ususret svojim korisnicima na način da će povećati limit po računu koji pokriva dopunsko a koji danas iznosi 2000 kuna. HZZO u tom segmentu ima znatan višak prihoda nad rashodima a HZZO-ov model poslovanja se ne zasniva na bildanju dobiti. U HZZO-u su uvjereni da će to biti dodatni razlog za ugovaranje dopunskog jer osiguranik tako veći trošak prebacuje na HZZO. Naime, bez police dopunskog je danas oko 450.000 ljudi. To je priličan potencijal i za konkurenciju, i za HZZO.
Podsjetimo, u segmentu dopunskog zdravstvenog osiguranja, konkurencija/privatni osiguravatelji su HZZO-u „oteli“ klijente čak i iz javnog sektora, primjerice Ministarstva obrane. Ljetos je i Hrvatska liječnička komora (HLK) nakon javnog natječaja, prešla privatnim osiguravateljima.
Šunjić: „Zagovaratelj sam fer tržišnog natjecanja i pozdravljam konkurenciju. Ono što nas od nje razlikuje jest izražena solidarna komponenta. U tom smo smislu jedinstveni, što nam je najveća prednost pred konkurencijom. Najveći je broj liječnika još osiguran u HZZO-u i nadam se da će tako i ostati. Oni su nam iznimno važna kategorija osiguranika na koje smo po prirodi posla upućeni i sjajno surađujemo. Natječaj HLK-a ne želim komentirati.“
Kad je riječ o tome hoće li se ikad HZZO-ovo dopunsko osiguranje pretvoriti u „pravo" osiguranje koje izdvaja pričuve i odgovara Hanfi, treba podsjetiti da:
- HZZO dopunsko od konkurencije (privatnih osiguravatelja) razlikuje solidarna komponenta zdravih prema bolesnima, imućnijih prema siromašnijima i mlađih prema starijima pa je tako u HZZO-DZO portfelju:
a) 850.000 djece, odnosno mlađih od 18 godina za koje trošak zdravstvene zaštite u cijelosti pokriva država (obvezno zdravstveno osiguranje),
b) čak 91% osiguranika je starijih od 60 godina što donosi visoku izloženost s aspekta poslovne i financijske stabilnosti, - HZZO dopunsko osigurava na teret proračuna posebno zaštićenu skupinu osiguranika za koje je potrebno osigurati ista prava kao i za one koji sami plaćaju policu. Zbog toga HZZO dopunsko ima jedinstven položaj na tržištu jer je usmjeren i na zaštitu javnog interesa, prema načelima solidarnosti.
Šunjić: „Iz naprijed navedenih razloga u ovom času nije moguće izjednačavanje HZZO-DZO s osiguravateljima koji uslugu pružaju isključivo na tržišnim načelima… Razmišljali smo i o tome, napravljene su analize te smo poduzeli niz pripremnih radnji, ali odluka je u domeni nadležnih institucija, ponajprije Vlade.“ (Izvor: Večernji list 20170929)
Vezani članci
Allianz kartica za dopunsko zdravstveno preko mobitela
Do 30. travnja javna rasprava o povećanju cijena dopunskog zdravstvenog osiguranja
UPUZ o potrebi definiranja standarda zdravstvenih usluga
Ministar Nakić: "skuplje dopunsko zdravstveno nije naš izbor" (?)
HZZO obazrivo traži rješenje za penziće-dužnike po dopunskom zdravstvenom osiguranju
Tržište (zdravstvenog) osiguranja: UNIQA preuzima BASLER
Dopunsko zdravstveno: HZZO 70 Kn, konkurencija još niže
Sve je u redu iako je danas petak&13!
Kako je započeo tržišni rat za kupce dopunskog zdravstvenog osiguranja
Croatia zdravstveno osiguranje: D. Mihanović novi predsjednik uprave
Vlada odlučila: prodaja CO u čijem sastavu je zdravstveno osiguranje