Neobavezno zdr. osiguranje ili porez na rizično ponašanje?





Autor/Izvor: Večernji list 20180326
Objavljeno: 9.04.2018.
Ključne riječi:
Neobavezno zdr. osiguranje ili porez na rizično ponašanje?
Odjeci konferencije “Hrvatska kakvu trebamo:Budućnost hrvatskog zdravstva“ održane 26. 03. 2018.
„Država plaća 700 milijuna za dopunsko zdravstveno osiguranje studentima, a koliko njih, kad se zaposli, nastavi plaćati to neobavezno zdravstveno osiguranje? Nije li vrijeme da konačno demistificiramo dugovanje države od 2 milijarde kuna godišnje za dopunsko zdravstveno osiguranje građana određenih kategorija.“ - zapitao je ministar financija Zdravko Marić sudionike *konferencije “Hrvatska kakvu trebamo:Budućnost hrvatskog zdravstva“ održane 26. 03. 2018.
Time je ministar Marić prešao na samu stvar i ukazao na dvostruka mjerila kad je riječ o financiranju javnog zdravstvenog sustava. Je li održivo zdravstvo u koje uplaćuje tek svaki treći osiguranik?
Kako povećati prihode zdravstvenog sustava:
- Treba li država prisilno nametati novi porez na rizično ponašanje?
- Treba li država vratiti porezne olakšice za zdravstveno osiguranje i tako stimulirati građane da uplaćuju iz vlastitog džepa za neobavezno zdravstveno osiguranje?
Zagovornik prve opcije, Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu (UPUZ) zalaže se za još centraliziraniji i financijski jači HZZO. UPUZ je pripremio 19 prijedloga za financijsku samoodrživost zdravstvenog sustava a najvažniji bi bio novi porez na rizično ponašanje koji bi plaćali pušači. Godišnje se u RH proda 400 milijuna kutija, po kunu od svake kutije cigareta trebalo bi preusmjeriti u HZZO. Iz Jurkovićeve perspektive, Hrvatska ima 280.000 zaposlenih (osiguranika koji uplaćaju za zdravstvo) manje no što bi imala da smo u europskom prosjeku. Učešće radno aktivnog stanovništva u zdravstvenom budžetu Hrvatske je 36,26%, a prosjek u EU je 41,12%.
Zagovornik druge opcije, Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO), zalaže se za transparentnu i javnu tržišnu utakmicu među zdrastvenim osiguravateljima. Po njemu, vladajući položaj HZZO-a treba "razrijediti". Treba urediti tržište zdravstvenog osiguranja, posebno kada je riječ o dopunskom zdravstvenom osiguranju.
„Nažalost, lani je prikupljeno 163 milijuna kuna premije za dodatno zdravstveno osiguranje, što je manje nego prijašnjih godina. Stoga pozivamo sve u zdravstvenom sustavu na ponovno uvođenje poreznih olakšica za zdravstveno osiguranje, i osnovno i dodatno – kazao je Pauković dodajući potrebu povećanja broja ljudi koji kupuju dobrovoljno dopunsko osiguranje jer bi time i cijena takvog osiguranja bila tržišno povoljnija.
Ministar zdravstva Kujundžić:
„Svi mislimo da imamo pravo na sve, a ne pitamo se što smo time oduzeli nekomu drugomu… Zakonom o osnovnom zdravstvenom osiguranju treba precizno napraviti katalog što svakome od nas po osnovi tog Zakona pripada, a da pritom zadržimo visoku kvalitetu usluge i sigurnost pacijenata. Znamo da je nešto mimo toga ono što ova država u ovom trenutku ne može platiti, a ako hoćemo ostaviti svojoj djeci kvalitetno zdravstvo ono mora biti financijski stabilno. Prva verzija kataloga usluga koje pokriva spomenuti zakon očekuje se do kraja 2018. godine, a izrađuje se u suradnji s Hrvatskim liječničkim zborom.“
Ministar financija Marić
"Ovo je Vlada otvorena za sva razmatranja, no opći je smjer ove Vlade smanjenje poreza a ne uvođenje novog poreza" , kako predlaže UPUZ.
*Konferencija “Hrvatska kakvu trebamo:Budućnost hrvatskog zdravstva“ održana je 26. 03. 2018. u Zagrebu. Na njoj se raspravljalo o efikasnosti zdravstva, broju liječnika, primarnoj zdravstvenoj zaštiti, financiranju tog velikog pogona te iskustvima drugih zemalja.
Vezani članci
Kujundžić: Zakon o obveznom zdr. osiguranju ide u proljeće 2018.
Izvješće EK: promjene u zdravstvu prestaju s mandatom ministra
Ususret promjenama zdr. zakona - novosti nakon javne rasprave
Do 19.06.2015. rasprava o zdravstv. zakonima-kako se uključiti
Varga, Lorencin i Bura predstavili AP zdravstvenog turizma
Promjene: zakoni o zdravstvenoj zaštiti i obveznom zdr. osiguranju
Najčešća pitanja o predstojećim promjenama zdravstvenih zakona