Hrvatski estetski kirurzi o slučaju „PIP“ - uhićen vlasnik tvornice





Autor/Izvor: SUPRA prema Večernji list 241211
Objavljeno: 28.01.2012.
Ključne riječi:
Hrvatski estetski kirurzi o slučaju „PIP“ - uhićen vlasnik tvornice
Dr. Kinčl procjenjuje da je svaka treća dojka uređena u Hrvatskoj krivotvorina jer je osim kvalitete implantata još veći problem da implantate ugrađuju nelicencirani zdravstveni djelatnici
Ovih je dana uhićen Jean-Claude Mas, vlasnik francuske kompanije Poli Implantat Prothese. Što o slučaju „PIP“ kažu hrvatski estetski kirurzi dr. Žgaljardić, dr. Kinčl, dr. Bagatin, dr Stanec?
U međuvremenu je i u Hrvatskoj otkriven prvi slučaj ugradnje tih opasnih silikona koji su bili distribuirani u 65 zemalja svijeta. Ugroženo je zdravlje 400.000 žena a zdravstvene vlasti su im preporučile da implantate uklone. Francuska je još 2010. godine zabranila PIP-ovu proizvodnju implantati za estetske operacije ženskih grudiju. Naime, bilo je ustanovljeno da su se ti implantati punili jeftinim industrijskim silikonom umjesto medicinskim. Industrijski silikonski gel je lošije kvalitete, nije namijenjen za medicinsku uporabu, stoga su PIP-ovi silikoni skloniji puknuću, što može dovesti do curenja gela. Francuske vlasti su u međuvremenu osnovale povjerenstvo koje istražuje ugrožavanje života i zdravlja žena te zdravstvenu prijevaru. U međuvremenu je 2.000 žena policiji podnijelo prijave, do sada je uklonjeno 523 implantata, kod 8 žena dijagnosticiran je rak dojke, a 1 žene je i umrla.
Što na sve to kažu hrvatski medicinski stručnjaci a što medijski eksponirane Hrvatice koje su svojedobno ugradile implantate? Prenosimo izjave istaknutih liječnika iz Večernjeg lista od 24.12.2011.
Dr. Zoran Žgaljardić, privatna Poliklinika Žgaljardić
„U Hrvatskoj su na tržištu provjereni proizvođači“ – objašnjava Zoran Žgaljardić specijalist maksilofacijalne kirurgije i subspecijalist plastične kirurgije glave i vrata te opći kozmetski kirurg. Naime, implantat kao i automobil, mora imati registraciju. Liječnik mora izdati certifikat o ugradnji silikona i njegovom porijeklu. Riječ je o dva broja LOT i REF. Naljepnica s kutije se daje pacijentici kojoj je ugrađen implantat, a drugi ide u karton i arhivu kirurga. To je uobičajen postupak za one koji rade korektno i profesionalno - naglašava dr. Žgaljardić.
Dr. Dinko Bagatin, privatna Poliklinika Bagatin
"Naši kirurzi rade s implatatima koji imaju više od dva desetljeća tradicije proizvodnje i svi su testirani pa nema mogućnosti da se zbog njih razvije karcinom dojke ili karcinom limfnih čvorova“ - objašnjava dr. Bagatin ističući kako su godišnje kontrole grudi dovoljne, a implantate bi valjalo zamijeniti nakon 10 do 15 godina.
Prof.dr. Zdenko Stanec iz javne bolničke ustanove, KB Dubrava
"Ugradnju prepustiti samo licenciranim kirurzima, a dojke kontrolirati barem jednom godišnje"
Dr. Miroslav Kinčl, privatna Poliklinika Barbel
„Hrvatski liječnici uglavnom rade s implantatima Megan, Alergan, Mentor te Politex i Silitex koji su vrhunski i testirani pa nema mjesta panici. Kontrolu nad implantatima uvijek ima država koja preko Agencije za lijekove i medicinske proizvode odobrava implantate i u tome su vrlo strogi što je odlično jer se samo tako može nadzirati ugradnja. Ministarsvo i država daju okvire koji su vrlo jasni; što se može koristiti, gdje se može koristiti, kako se koristi te tko može koristiti bilo koju vrstu implantata“ – objašnjava dr. Miroslav Kinčl opći i plastični kirurg iz Poliklinike Barbel.
Siva ekonomija, nadrilječništvo i estetska korekcija dojki
No, dr.Kinčl upozorava: „ Problem je u „sivoj ekonomiji“ Naime, samo poliklinika za plastičnu kirurgiju i u njoj liječnik koji ima registraciju za opću i plastičnu kirurgiju smije i može izvesti ugradnju silikonskih implantata u grudi. Ali činjenica je da se kod nas implantati u grudi ugrađuju i u ustanovama koje nisu mjerodavne za takve zahvate. A to je slučaj sa Poliklinikama za maksilofacijalnu kirurgiju ili onima za uho-grlo-nos. Nađe se i u njima liječnika koji 'dorađuju' grudi iako nisu licencirani za to. Svaka treća dojka kod nas je ugrađena upravo na ovakav način. To je nadrilječenje, siva ekonomija, velika prevara pacijenta..“
Cijena „uređivanja grudiju“ u Hrvatskoj oko 26.000 kuna
Silikoni bez imena su do 15% jeftiniji što na cijenu cijelog zahvata koja se penje i do 3.500 eura igra značajnu ulogu. Dr Kinčl dodaje da je važan i način uskladištenja implantata jer im se oblik može promijeniti ako nisu pravilno posloženi ili dulje vrijeme pritisnuti.
Medijski eksponirane Hrvatice koje su svojedobno ugradile implantate
Dvije popularne hrvatske pjevačice, Maja Šuput i Ivana Banfić, ugradile su implantate prije pet i više godina. Nakon zahvata, dale su podosta intervjua u kojima su hvalile i zagovarale estetske operacije. Što na to kažu danas? Maja Šuput je i dalje zadovoljna, no Ivana Banfić je promijenila mišljenje. U međuvremenu je iskusila majčinstvo a i dogodila se PIP afera. Stoga Ivana namjerava implantate uskoro odstraniti.
Vezani članci
ExtrabOObs - nagradnom igrom do estetske operacije grudi
Eurozastupnica B. Borzan o novim EU propisima o medic. uređajima
Afera ASR umjetni kuk- ministar uvodi Listu medicinskih proizvoda
Estetski kirurg dr. Kinčl prijavio prvi slučaj opasnih PiP implantata
Linkovi
Poliklinika Barbel za plastičnu i opću kirurgiju
Poliklinika Bagatin za maksilofacijalnu opću i plastičnu kirurgiju-dermatologiju i anesteziologiju
Poliklinika Žgaljardić za maksilofacijalnu opću i plastičnu kirurgij-anesteziologiju- reanimatologiju i intenzivno liječenje