Nepoznata luksemburška kompanija vlasnik Bosnalijeka





Autor/Izvor: SUPRA, www.business.hr 230113, www.bosnalijek.ba
Objavljeno: 29.01.2013.
Ključne riječi:
Nepoznata luksemburška kompanija vlasnik Bosnalijeka
Bosnalijek, jedna od najznačajnijih farmaceutskih kompanija na području bivše zajedničke države, proslavila je prošlog tjedna 62. rođendan. Tom je prigodom direktor N. Polić dao izjavu za medije i progovorio o tihom preuzimanju kompanije.
Prema navodima portala business.hr, od prošlog je tjedna najveći pojedinačni vlasnik dionica Bosnalijeka, misteriozna luksemburška kompanija HADEN SA. U njenim je rukama gotovo četvrtina vlasništva (23,3 % dionica). Druga po veličini udjela u vlasništvu je Vlada Federacije BiH (19,2%), odnosno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH kroz koje se vodi državno vlasništvo u Registru vrijednosnih papira
Kompanija HADEN SA. nepoznata je široj javnosti, ali i upravi Bosnalijeka. Dostupne informacije govore da je HADEN registriran 1996. u Luksemburgu, te da je udio u Bosnalijeku kupovao na SASE (Sarajevska burza), preko brokerske kuće Eurohaus Zijada Blekića.
Prema navodima portala business.hr, u javnosti postoji nekoliko nepotvrđenih priča o HADEN-u. Jedna je da iza te kompanije stoji Nedim Uzunović, svrgnuti direktor predstavništva Bosnalijeka u Rusiji, a kojeg su domaći mediji ljetos povezivali i sa federalnim premijerom Nerminom Nikšićem. Drugi scenarij je da HADEN kupuje za rusku i gruzijsku farmaceutsku industriju a Slobodna Bosna tvrdi da iza svježih kupovina Bosnalijekovih dionica ipak stoji ruska kompanija Potek, jedan od najvažnijih ranijih Bosnalijekovih partnera u Rusiji.
Danas je Bosnalijek lider na tržištu Bosne i Hercegovine a svoje proizvode plasira još i na tržišta Evrope, Azije i Afrike. U 2010. godini Bosnalijek je bio prisutan na tržištima 22 zemlje, širom svijeta. Proteklih godina ostvarena je suradnju s farmaceutskim kompanijama svjetskog glasa, kao što su: Eli Lilly, Hoffman-La Roche i drugi.
Bosnalijek d.d. je najveći industrijski proizvođač lijekova u Bosni i Hercegovini, proizvodni program obuhvaća 146 lijekova, na bazi 77 različitih generičkih naziva. To su lijekova s učinkom na probavni sustav i metabolizam, kardiovaskularni sustav, infekcije, kožu, koštano mišićni, nervni i respiratorni sistem, te sistemske hormonske lijekove osim spolnih hormona. U proizvodnom asortimanu su i jedan dodatak ishrani te tri dezinficijensa za medicinsku upotrebu i četiri dezinficijensa za široku potrošnju.
Vezani članci
Belupo: kamen temeljac nakon godinu i pol odgađanja
Novi pogon JGL-a mijenja vizuru Rijeke "svemirskom" arhitekturom
Sirijac koji je došao na studij u Hrvatsku i podigao tvornicu lijekova u Vukovaru
Kemig otvara novi farmaceutski pogon u Donjoj Zelini
Svjetlo u recesijskom tunelu: farmaceuti investiraju,Belupo i JGL
Globalna biofarmaceutska tvrtka AbbVie – od sada i u Hrvatskoj
Plivina investicija: 200 novih radnih mjesta a svako stoji milijun dolara